شیوه ثبت شرکت در ایران به صورت گام به گام

شیوه ثبت شرکت در کشور ایران به صورت گام به گام
آغاز
ثبت شرکت در کشور ایران یکی از اساسی‌ترین اقدامات برای شروع بیزینس است. در این مقاله، به صورت جامع نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید بیزینس خود را تاسیس کنید.
انواع مختلف شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر ایران، اقسام گوناگون شرکت‌های بازرگانی وجود دارد که هر نوع مشخصات و شرایط خاص خود را دارند. در این مطلب، به معرفی اصلی‌ترین اقسام شرکت‌های کسب و کار در کشور ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی گسترده
یکی از شرکت‌های بازرگانی در ایران، شرکت سهامی گسترده است. در این مدل شرکت، سرمایه به قسمت‌های تجزیه می‌شود و افراد می‌توانند سهام‌ها را تهیه کنند و در سود و زیان کسب و کار مشارکت داشته باشند.

شرکت سهامی خاص
مدل دیگری از شرکت‌های تجاری، شرکت سهامی محدود است. در این مدل بیزینس، اعتبار به سهام بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد سهامداران محدود است و سهم قابل انتقال در بازار سهام نمی‌باشند.

شرکت مسئولیت محدود
شرکت مسئولیت محدود، نوع دیگری از شرکت‌های کسب و کار در کشور ایران است. در این مدل شرکت، مسئولیت‌ها شرکا به اندازه اعتبار وارد شده در کسب و کار محدود می‌شود و سهامداران در صورت بدهی بیزینس، فقط به میزان بودجه وارد شده مسئول خواهند بود.

شرکت همبسته
شرکت تضامنی یکی از انواع شرکت‌های بازرگانی است که در این نوع، مسئولیت‌ها شرکا به مقدار تمام دیون کسب و کار خواهد بود. در این نوع بیزینس، هر یک از اعضا مسئولیت‌ها نامحدودی در برابر قروض بیزینس دارند.

شرکت نسبتی
شرکت نسبی نوع دیگری از شرکت‌های تجاری است که در این نوع، مسئولیت‌ها سهامداران به اندازه سهم الشرکه‌ها آنها در بیزینس در نسبت به کل دیون کسب و کار محدود می‌شود.

شرکت تعاون
شرکت تعاونی یکی از شرکت‌های تجاری می‌باشد که با هدف برآورده کردن نیازهای سهامداران و ارتقاء وضعیت اقتصادی شرکا تاسیس می‌شود. در این گونه کسب و کار، سود به نسبت سهم الشرکا اعضا توزیع می‌شود.

خاتمه
در این مقاله، به بررسی اقسام گوناگون شرکت‌های بازرگانی در ایران آشنا شدیم. هر نوع از این شرکت‌ها ویژگی‌ها و شرایط ویژه خود را دارند که با در نظر گرفتن ضرورت‌ها و اهداف می‌شود شرکت مناسب خود را گزینش کنید.


اولین گام: انتخاب نام شرکت
گام ابتدایی در فرآیند راه‌اندازی شرکت، انتخاب یک نام برای شرکت است. نام بیزینس باید منحصر به فرد باشد و با شرکت‌های دیگر متمایز باشد.

دومین گام: تدوین اساسنامه
در این مرحله، باید اصول و قوانین کسب و کار خود را بنویسید. این اساسنامه شامل جزئیات سهامداران، نوع بیزینس، بودجه اولیه و جزئیات دیگر است.

مرحله سوم: ثبت در سیستم دولتی
بعد از نوشتن اساسنامه، باید جزئیات شرکت را در سامانه ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. برای این منظور، باید به پورتال رسمی سازمان ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید.

چهارمین گام: گرفتن مجوزهای مورد نیاز
با توجه به نوع کسب و کار کسب و کار، ممکن است نیاز به اخذ مجوزهای مختلف از سازمان‌های مختلف داشته باشید. این مجوزها شامل مجوز بهداشت، مجوز محیط زیست و مجوزهای تکنیکی می‌شود.

پنجمین گام: افتتاح حساب بانکی
آخرین مرحله، افتتاح حساب بانکی به نام بیزینس است. حساب بانکی برای انجام تراکنش‌ها و مدیریت امور مالی کسب و کار لازم.

جمع‌بندی
راه‌اندازی شرکت در ایران با رعایت گام‌های ذکر شده ممکن است. امیدوارم این راهنما برای شما عزیزان کارآمد باشد و بتوانید کسب و کار خود را به سهولت راه‌اندازی کنید.

منبع : مراحل ثبت شرکت

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *